Miroslav Šatan je bezkonkurenčne najmocnejší človek slovenského hokeja

Miroslav Šatan, dlho, dlho nič a až potom nasledujú ostatné osobnosti. Asi takto by sa dalo charakterizovať rozloženie síl v slovenskom hokeji. Veľmi dobre to charakterizuje vyjadrenie jedného z najlepších hokejistov slovenských dejín Žigmunda Pálffyho. Skalický barón pred júnovým kongresom Slovenského zväzu ľadového hokeja povedal: „Keď sa rozhodne kandidovať na prezidenta zväzu Šatan, okamžite svoj zámer ísť do čela federácia stiahnem. Nemám žiadnu šancu,“ pokrčil ramenami matador. A to, že Šatan riadi slovenský hokej so všetkým, čo k tomu patrí, demonštroval 4. septembra 2019, keď autoritatívne rozhodol o pokračovaní kanadského trénera Craiga Ramsaya pri reprezentácii. Niekoľko týždňov predtým ako dohoda so zámorským koučom uzrela svetlo sveta, sa nový prezident zväzu vyjadril:. „Chcem, aby Ramsay pokračoval a toto rozhodnutie beriem na seba. Nový generálny manažér musí s týmto smerovaním súhlasiť.“

 

O rebríčku tridsiatich najvplyvnejších ľuďí slovenského hokeja rozhodovalo päť kritérií.

Funkcia. Kto ju má, rozhoduje. O ľuďoch, o zmenách, o peniazoch.

Peniaze. Ten, kto má hrubšiu peňaženku, má väčšie možnosti. Platí to hlavne pre majiteľov klubov a pre ľudí, ktorí hokej sponzorujú.

Vplyv na verejnosť. Kto získa na svoju stranu (obratnosťou v médiách) širokú verejnosť, má vyhraté. Aj táto schopnosť má veľkú moc.

Kontakty. Ten, kto vie, na koho sa obrátiť, koho o niečo požiadať, kde zatlačiť, ten viac dosiahne.

Hráčska minulosť. Kto bol špičkovým hráčom, môže ovplyvniť fanúšikov oveľa ľahšie ako ten, kto začína od nuly. Bývalí hokejisti majú prechod do novej funkcie uľahčený.

 

1. Miroslav Šatan (prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja)

Ako hráč sa stal okamžite lídrom hokejovej reprezentácie a svojím vystupovaním aj jedným z najpopulárnejších ľudí na Slovensku. Po ukončení kariéry (rok 2014) si dal na dva roky v hokeji pohov. V septembri 2016 doviedol výber Európy z pozície generálneho manažéra do finále Svetového pohára a o deväť mesiacov neskôr sa stal tromfom v rukách vtedajšieho prezidenta zväzu Martina Kohúta, keď prijal ponuka na post GM národného tímu. V športovej oblasti dostal neobmedzenú moc aj preto, že v Kohútovi nemohol mať odborne zdatného komunikačného partnera. Po jasnom víťazstve v júnových voľbách sa jeho vplyv ešte viac posilnil. Navyše je členom výkonného výboru, členom ligovej rady SZĽH, ktorá riadi Tipsport ligu, a aby toho nebolo málo, je dočasným GM reprezentácie. V skutočnosti to znamená, že bez jeho vedomia sa v slovenskom hokeji nič dôležité neuskutoční. Na svojej strane má mnoho súčasných či bývalých reprezentantov, a čo je nemenej dôležité, na jeho strane sú aj médiá. Očakáva sa, ako bude vychádzať vo výkonnom výbore zo Žigmundom Pálffym, ktorý sa ako jeden z mála chystá ísť proti prúdu.

2. Martin Kohút (člen výkonného výboru SZĽH)

Za jeho vlády sa mu podarilo finančne stabilizovať zväz a pritiahnuť nového generálneho partnera spoločnosť Kaufland. Po troch rokoch vo funkcii však pochopil, že byť fanúšikom hokeja a byť prezidentom zväzu sú dve úplne odlišné veci. Hlavný motív jeho angažovania v hokeji (sľub, ktorý dal nebohému kamarátovi, aby urobil v hokeji poriadok) nemohol mať dlhú životnosť. Avšak do výkonného výboru bol spolu s Michalom Handzušom zvolený ako jediný nadpolovičnou väčšinou hlasov. Svedčí to o tom, že napríklad na rozdiel od Lintnera má podporu hokejového hnutia. Očakáva sa, že vo VV sa bude starať hlavne o finančnú zábezpeku zväzu. Počas troch rokov vládnutia získal veľa kontaktov, ktoré bude teraz využívať.

3. Juraj Široký starší (majiteľ HC Slovan Bratislava)
Riadenie najväčšieho a najsilnejšieho tuzemského klubu postupne preberá jeho syn Juraj Široký mladší, no o všetkom dôležitom stále rozhoduje bývalý prezident hokejovej federácie, ktorý onedlho oslávi 66 narodeniny. Belasí sa po siedmich rokoch v KHL vrátili na domácu scénu, a hoci majú reputáciu pošramotenú ako žiadny iný klub, dokázali (aj vďaka novému GM Jurajovi Bakošovi) poskladať veľmi silný tím. Široký ml. v rozhovore pre klubový web povedal, že ak sa im do budúcna podarí zabezpečiť financovanie klubu v KHL, do tejto súťaže sa znova vrátia. Keby sa tak stalo, Slovan by už nemal dostať možnosť opätovne sa vrátiť do extraligy.

4. Juraj Koval (majiteľ HC ’05 iClinic B.Bystrica)

Šéfuje najúspešnejšej organizácii extraligy za posledných päť rokov (tri tituly a dve druhé miesta.) Od augusta 2019 je stopercentným majiteľom akcií klubu a po majstrovskom hetriku sa vyjadril, že nech sezóna 2019/20 dopadne akokoľvek, svoj mančaft musí omladiť a aj zlacnieť. Lenže – na domácu scénu sa vrátil Slovan Bratislava, a zostava úradujúceho majstra sa niekoľkokrát vylepšila. Po úspechoch sa začal cítiť natoľko silný, že tvrdo bojoval zato, aby Slovan Bratislava nedostal licenciu na nový ročník, lebo v tom čase sa už rozbehol projekt Bratislava Capitals. Lenže – v tomto prípade sa dosť precenil. Má povesť muža, ktorý ide cez mŕtvoly a všade kde sa objaví, chce získať výrazný vplyv. Preto jeho vzťahy s vrcholovými predstaviteľmi zväzu nie sú vrelé.

5. Dušan Mráz (majiteľ HKM Zvolen a konateľ spoločnosti Infra s.r.o.)

Predseda predstavenstva firmy Doprastav vlastní 44 percent akcií HKM. Doyen medzi vlastníkmi sa pohybuje na špici klubu s malými prestávkami už vyše dve dekády a za ten čas dvakrát zdvíhal nad hlavu pohár pre víťaza ligy. Niekoľkokrát zvažoval úplný odchod z hokeja, čo by zrejme znamenalo koniec vrcholového hokeja v meste. Keďže sa angažuje vo zväzovej firme Infra, ktorá má na starosti rozvoj infraštruktúry, oplatí sa s ním vychádzať dobre.

6. Juraj Bakoš (generálny manažér Slovana Bratislava)

Ako GM pracoval jedenásť rokov pre HC Košice a bolo z toho päť titulov. Dekádu pracoval ako predseda predstavenstva spoločnosti Pro-hokej. Následne mal v hokeji trojročnú prestávku. Svoj profesný comeback prekvapujúco začína u najväčšieho rivala východniarov, v Slovane Bratislava. Počas pôsobenia v metropole východu si vyslúžil nálepku nekompromisného manažéra, ktorý za žiadnych okolností nie je s hráčmi kamarát. Zdá sa, že pri práci v hlavnom meste sa bude prezentovať trochu iným štýlom – jemnejším. Otázka je, ako sa bude ako garantovi serióznosti pracovať, keď, nedajbože, začnú znova meškať výplaty. Na niečo podobné nebol v Košiciach navyknutý.

7. Viliam Rúžička (akcionár Dukly Trenčín)

Vstupuje do siedmej sezóny v pozícii predsedu predstavenstva klubu, ktorý vychoval jednoznačne najviac slovenských hokejistov do Národnej hokejovej ligy. Lenže posledný majstrovský titul Dukly už zapadol prachom (sezóna 2003/2004), a nároční fanúšikovia Trenčína sa s tým nevyrovnávajú ľahko. Prepotrebná rekonštrukcia tribún by mohla prilákať viac fanúšikov. Nový športový manažér a asistent trénera Branko Radivojevič bude v tomto rebríčku určite v najbližších rokoch.

8. Miroslav Kováčik (prezident HK Nitra)

Štyri roky je v riadiacej funkcii a organizácia je pod jeho vedením oveľa dôveryhodnejšia, ako bola predtým. A úspechy má aj na športovom poli (zlato, dve striebra a bronz). Pred blížiacou sa sezónou mal plné ruky práce so zabezpečením vyrovnaného rozpočtu pre A mužstvo. Vedenie mesta totiž výrazne okresalo finančné príspevky na profesionálny hokej. Príkladná je práca s mladými talentmi. Do sveta za uplynulé dve sezóny poslali štyroch hráčov (Paulovič, Kryštof, Lantoši a Buček.)

9. Peter Bondra (ambasádor Washingtonu Capitals)

Strelec zlatého gólu z MS 2002 je na Slovensku stále veľmi populárny, hoci väčšinu mesiacov v roku žije v Spojených štátoch. Pre slovenský hokej pracoval naposledy ako generálny manažér v roku 2011 pri domácom svetovom šampionáte. Od svojho kolegu z reprezentácie Šatana nedávno neprijal ponuku na post generálneho manažéra. A keďže má už po päťdesiatke, bola to asi jeho posledná príležitosť pracovať pre tuzemský hokej. Avšak napojenie na slovenský hokej stále má.

10. Július Lang (prezident HC Košice)

Šéfuje finančne najstabilnejšiemu klubu na Slovensku (vďaka štedrej podpore oceliarskeho giganta U.S.Steel), ale – nejde to. Po prvom roku vo funkcii skončili východniari svoju púť vo štvrťfinále s Banskou Bystricou. Príčina neúspechu? Slabá letná príprava. V druhom roku nasledoval koniec vo štvrťfinále s Popradom. Príčina vypadnutia? Slabá práca s mládežou. Keby tradičný klub do tretice skončil pred bránami semifinále, už by ho to zrejme stálo miesto v kancelárii osemnásobného slovenského majstra. Nádeje fanúšikov sa upierajú na nového trénera Petra Draisaitla. Ten však v najvyššej nemeckej súťaži DEL nepracoval nikdy dlhšie ako jednu sezónu.

11. Ľudovít Jurinyi (predseda predstavenstva HK Poprad a člen výkonného výboru SZĽH)

Najmladší člen výkonného výboru (36 rokov) prenikol do najvyšších hokejových štruktúr expresne rýchlo. Ešte na jar 2016 bol trénerom vo vysokoškolskej lige, o pár mesiacov neskôr už bol na čele organizácie spod Tatier. Od hlavného donora klubu Igora Telenského požíva veľkú dôveru. Absolvent fakulty telesnej výchovy a športu sa snaží na severe Slovenska o vybudovanie dôveryhodného a moderného klubu. Tým, že je členom výkonného výboru, vie o všetkom dôležitom v slovenskom hokeji z prvej ruky. Keďže je to človek z „fachu“ a navyše mladý, jeho vplyv bude rásť aj naďalej.

12. Žigmund Pálffy (člen výkonného výboru SZĽH)

Niekdajší superhokejista ukončil kariéru na jar 2013 a až do júla 2019 nebol v žiadnej dôležitej funkcii. Hokejové dianie sledoval z odstupu a veci pomenúval tak, ako je mu to vlastné – priamo a bez okolkov. Vo výkonnom výbore sa chce prednostne venovať otázkam seniorských a mládežníckych trénerov. Nepochybne bol jedným z mála ľudí vo výkonnom výbore, ktorý nesúhlasil s opätovným inaugurovaním Ramsaya do funkcie.

13. Miroslav Lipovský (riaditeľ Skalice, prezident prvej hokejovej ligy a člen VV SZĽH)

Bývalý extraligový brankár a magister je v hokejovom prostredí považovaný za schopného človeka. Tri hokejové funkcie, ktoré zastáva, to len potvrdzujú. Trápi ho finančné poddimenzovanie Slovenskej hokejovej ligy (druhá najvyššia súťaž) a tvrdí, že pokiaľ slovenský hokej nebude mať ekonomicky silné súťaže, nikam sa nepohne.

14. Július Koval (športový manažér Banskej Bystrice a športový manažér Bratislava Capitals)

Vyštudovaný právnik je synom majiteľa banskobystrického klubu. Jeho bilancia vo funkcii športového manažéra baranov je impozantná. Tri roky a tri tituly. V lete 2017 sa mu podaril „majsterštik“, keď ulovil kanadskú dvojicu Éric Faille a Guillaume Asselin. To dokazuje, že na severoamerickom trhu má slušné kontakty. Po prijatí ponuky na post športového manažéra ambiciózneho bratislavského projektu bude jeho rozlet pokračovať.

15. Craig Ramsay (tréner hokejovej reprezentácie)

Šatanovo dielo. Keby súčasný šéf federácie vymenoval za šéfa striedačky kohokoľvek, verejnosť by to vnímala pozitívne, pretože tak rozhodol majiteľ všetkých štyroch medailí z majstrovstiev sveta. Ramsay podpísal novú zmluvu na jeden rok a stane sa historicky najstarším trénerom sveta. Pri MS vo Švajčiarsku bude mať 69 rokov a o tri mesiace a počas kvalifikácie na zimné olympijské hry (august 2020) mu bude chýbať do sedemdesiatky šesť mesiacov. Keď sa výkony a výsledky národného tímu vrátia k tým, aké boli v roku 2018, vyvodí z toho Miroslav Šatan osobnú zodpovednosť?

16. Zdeno Chára (obranca Bostonu Bruins)

Najvýraznejšia hráčska osobnosť v zámorí začne o mesiac svoju dvadsiatu druhú sezónu v NHL. Tá bude pravdepodobne jeho posledná v profesionálnom hokeji, keďže v marci oslávi kapitán Bostonu štyridsaťtri rokov. O tom, či jeho postavenie v slovenskom hokeji bude napredovať, rozhoduje len on sám. Jeho vzťah so Šatanom sa údajne pomaly dostáva do bežných koľají.

17. Ľubomír Sekeráš (viceprezident univerzitnej EUHL)

Bývalý reprezentačný bek rozbehol projekt, aký nemá v našich končinách obdoby. Sekeráš rád pripomína, že na začiatku mu nikto neveril. No dnes vysokoškolská liga začína svoju siedmu edíciu a pôsobí v nej osem mužstiev (s tromi sa ešte rokuje) zo štyroch krajín. Táto platforma umožnila viacerým mladíkom pokračovať v hokeji po ukončení vzdelávania a mnohým iným spestrila študentský život.

18. František Sucharda (majiteľ HC Nové Zámky)

Keby nebolo jeho, hokej na najvyššej úrovni by sa na juhu krajiny už dávno nehral. Počas prvých troch rokov v extralige nebol úspešný podnikateľ ani zďaleka spokojný s návštevnosťou na mestskom štadióne. Príchodom Slovana Bratislava do súťaže by mal priamo úmerne stúpať aj počet priaznivcov na Tipsport lige, čo ho určite poteší. Klubu neprospievajú verejné škriepky s bývalými hráčmi o finančnom vyrovnaní.

19. Vladimír Országh (tréner bez angažmán)

Na Slovensku je kríza s trénermi a jeden z mála „chlapcov zo zlatej generácie“, ktorý namiesto manažérskeho saka zobral do rúk píšťalku a stopky, je majster sveta z Göteborgu. Po titule s rodnou Banskou Bystricou prijal náročnú výzvu, stať sa tesne po štyridsiatke šéfom striedačky Slovana Bratislava v KHL. Ale prišiel v najmenej vhodnom čase. Do budúcna patrí do okruhu kandidátov na post reprezentačného trénera. Jeho devízou je chuť na sebe pracovať, vzdelávať sa, čo potvrdil svojou účasťou na trojdňovom trénerskom seminári v kanadskom Windsore.

20. Zdeno Cíger (majiteľ hokejovej akadémie)

Samostatná jednotka v slovenskom hokeji. Už niekoľko rokov sa výrazne angažuje vo svojej akadémie, a začína žať prvé plody svojej práce (napr. Libor Nemec.) Jeho najväčším hendikepom je chýbajúca ľadová plocha, resp trenice s ostatnými bratislavskými klubmi o začleňovaní jeho zverencov do stretnutí riadených zväzom.

21. Igor Liba (majiteľ hokejovej akadémie)

Podobný prípad ako Cíger, len na druhej strane krajiny. Na rozdiel od Cígerovej akadémie, ktorá funguje bez poplatkov, sa v Čani platí prijateľných 40 eur mesačne. Projekt funguje siedmy rok a je v ňom začlenených 160 detí, čo je kapacitné maximu. „Napĺňa ma radosť, keď vidím, že deti športujú, napredujú a niektorých chlapcov sme už posunuli do HC Košice,“ hovorí bývalý hokejový virtuóz.

22. Richard Pavlikovský (predseda komisie Rozvojové centrum a hokejový región Trenčín)

Bývalý reprezentačný obranca bol poradcom prezidenta Martina Kohúta. V jeho hlave sa zrodila myšlienka vybudovať v Trenčíne pilotnú hokejovú akadémiu. V realizácii projektu mu pomohol Jaroslav Baška, šéf Trenčianskeho samosprávneho kraja. Lenže nie je to zadarmo. Akadémia stála šesť miliónov eur a financuje sa zo štátneho rozpočtu, resp. VÚC v Trenčíne. Preto bude táto inštitúcia od prvého dňa pod drobnohľadom hokejovej verejnosti.

23. Martin Štrbák (asistent trénera pri reprezentácii do dvadsať rokov)

Majiteľ 162 zápasov v najcennejšom drese a troch medailí z MS odišiel ako jediný zo zlatej generácie za vzdelaním do zahraničia. A nie hocikam. Na významnej univerzite Haaga-Helia vo fínskom Vierumäki študoval trénerstvo hokeja a popri tom trénoval mládež Lahti Pelicans. Vzhľadom nato, že má veľmi blízko k prezidentovi zväzu, neprekvapilo by, keby si ho Šatan vybral na zatiaľ neobsadenú pozíciu asistenta generálneho manažéra.

24. Martin Cibák (člen Správnej rady občianskeho združenia Hokejové talenty MHK 32 Liptovský Mikuláš, o.z.)

Víťaz Stanleyho pohára sa podobne ako Országh či Štrbák pustil do práce okamžite po skončení kariéry a začína tak, ako sa má, od najmenších. Okrem práce s mladíkmi v rodnom meste je jedným zo zakladateľov neinvestičného fondu Hokejové talenty, n.f. a neziskovej organizácie Hokejové talenty Liptova, n.o. Niekdajší center jednoznačne patrí do Šatanovej a Kohútovej frakcie.

25. Michal Handzuš (člen výkonného výboru)

Keby prijal Šatanovu ponuku na post generálneho manažéra reprezentácie (vraj sa nato ešte necíti byť dostatočne pripravený), bol by v rebríčku vyššie. Po extraligovom titule s Banskou Bystricou si dal dvojročnú pauzu a na júnovom kongrese bol do výkonného výboru zvolený spolu s Martinom Kohútom nadpolovičnou väčšinou. Chce sa v prvom rade venovať mládeži, ale zatiaľ toho veľa pri práci s talentmi neurobil.

26. Miroslav Valíček (generálny sekretár SZĽH)

Do funkcie ho zvolil v roku 2016. V pracovnej hierarchii federácie je tento vzdelaním právnik druhým najvyššie postaveným človekom za prezidentom zväzu, ale podľa toho, ako sa zatiaľ prezentuje, je od Šatana vzdialený na míle. Náplňou jeho práca je byť spojivom medzi zväzom a klubmi resp. komunikácia s ostatnými federáciami.

27. Martin Tabák (riaditeľ spoločnosti Tipsport)

Firma Tipsport je generálnym partnerom slovenskej extraligy od roku 2011 a bude ním minimálne do konca sezóny 2022/23. Spoločnosť je taktiež hlavným partnerom SZĽH. Stávková kancelária kúpila na tri roky licenčné práva na slovenskú najvyššiu súťaž a cez internetovú televíziu TV Tipsport budú môcť fanúšikovia vidieť všetky ligové zápasy aj so živým komentárom. Do slovenského hokeja posiela každoročne približne 700 tisíc eur.

28. Paul Pauls (generálny riaditeľ obchodného reťazca Kaufland)

Spoločnosť prebrala po firme Orange pozíciu generálneho partnera slovenského hokeja a taktiež je partnerom najvyššej súťaže. Zisk firmy Kaufland Slovenská republika bol v uplynulom roku 48 miliónov eur a do hokeja posielajú určite zaujímavú šesťmiestnu sumu. Údajne už dnes rokujú o predĺžení spolupráce s Pro-Hokejom a o podpore extraligy.

29. Vladimír Baluška (ekonomický riaditeľ SZĽH a extraligový rozhodca)

Na pôde Slovenského zväzu ľadového hokeja odbočí doprava a je v kancelárii Miroslava Šatana, odbočí doľava a je u generálneho sekretára Miroslava Valíčka. Už dlhé roky má pod palcom ekonomické fungovanie zväzu, a keďže je zároveň extraligovým rozhodcom (plus duely Ligy majstrov), všetky prechmaty na ľade mu prejdú bez väčšieho povšimnutia. Šatan však sľubuje, že každý človek na zväze bude musieť začať ukazovať výsledky. Možno príde aj na „pána nedotknuteľného“.

30. Richard Lintner (riaditeľ spoločnosti Pro-hokej a člen ligovej rady)

Pre mnohé kauzy mu výrazne odobrali právomoci. Po tom, čo prakticky sám riadil Tipsport ligu (za pomoci svojho právnika Rastislav Železníka) má dnes na starosti už „len“ marketingovú časť. Kandidoval do výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja, no pri voľbe dostal len desať hlasov. Za takýchto okolností by iní ľudia zvažovali svoje zotrvanie pri hokeji. To by ale Lintner len veľmi ťažko rozchodil. Je jedným z troch členov ligovej rady SZĽH, ktorá je riadiacim orgánom extraligy.

 

 

Pridaj komentár