Hokejové osobnosti nemajú záujem o trénerský post. Preto je na lavičke reprezentácie Kanaďan Ramsay

Krajine, v ktorej vyrástlo mnoho vynikajúcich hokejistov, osobností, ktoré v každom mužstve patrili k lídrom, sa (dlhodobo) nedarí nájsť výraznú trénerskú osobnosť. Tak ako sa to podarilo bývalým federálnym partnerom v podobe Vladimíra Růžičku. Pokým sa neprevalila jeho úplatkára aféra, držal český hokej, čo sa týka výsledkov, nad vodou. Držiteľ dvoch titulov majstra sveta mal, aby na najsledovanejšej športovej pozícii v zemi obstál, všetko čo potreboval: výraznú hráčsku minulosť, prirodzenú autoritu, vek (do práce sa pustil okamžite po ukončení kariéry ako 37-ročný) a chuť na sebe pracovať.

 

Na Slovensku je zhruba pätnásť osôb, ktoré mohli ísť podobnou cestou ako Růžička, ale ani jedna nemala (nemá) o to záujem. Z rôznych dôvodov. Osobných či rodinných.

 

Peter Šťastný (dnes 62 rokov) o trénerskú pozíciu nemal nikdy záujem. „Nie je to moja aktívna ambícia,“ vravieval. Peter Bondra (50 r.) odpovedal na otázky tohto typu v podobnom duchu: „Do tohto vlaku som nenasadol a už mi ušiel.“ Róbert Švehla (49 r.) rýchlo zistil, že to nie je jeho cesta: „Ako hráč zmeníte dianie na ľade rýchlejšie ako tréner. Kým zverenec pochopí, čo od neho chcete, uplynie určitý čas. V trénovaní som nevidel svoju ďalšiu budúcnosť. Nebavilo ma to.“ Všetci traja boli GM slovenskej reprezentácie a ich nasledovníkom je Miroslav Šatan (44r.). Žigmund Pálffy (46 r.) ukončil kariéru pred piatimi rokmi a stále ide v dovolenkovom mode. Pravidelne behá, poľuje a sem-tam trefne okomentuje situáciu v tunajšom hokeji. Jeho najobľúbenejší spoluhráč Jozef Stümpel (47 r.) zavesil korčule na klinec len nedávno. Je členom výkonného výboru SZĽH, prezidentom hokejbalovej únie a najnovšie chce ísť do komunálnej politiky. Rovnako ako Pálffy. V roku 2016 mal rozlúčkový zápas Ľubomír Višňovský (42 r.) a odvtedy všetok čas venuje rodine, priateľom a koníčkom. Marián Hossa (39 r.) pred niekoľkými týždňami povedal: “Koučom sa zatiaľ nehodlám stať. Dvadsať rokov som cestoval, chcem si užiť voľno s rodinou. Do budúcna nehovorím nie, postupom času určite niečo začnem robiť, no dnes neviem presne definovať, o čo pôjde.“ Richard Zedník (42 r.) sa na trénerskú dráhu dal. Tri sezóny bol asistentom v Banskej Bystrici, ale pred minulou sezónu pozíciu opustil, pretože mu zostávalo málo času na manželku a dve malé deti. Zdeno Cíger (49 r.) bol pri reprezentácii dva roky, ale v čase zlej atmosféry v slovenskom hokeji, a také boli aj výsledky. Dnes sa venuje svojej akadémii v Bratislave. Niečo podobné robí Igor Liba (58 r.) v Čani. Oto Hačšák (54 r.) a Peter Ihnačák (61 r.) sa dali na cestu skautov pre tímy NHL. Michal Handzuš (41 r). ponuku na post asistenta národného tímu dostal, ale do tajov tejto práce sa chce dostávať postupne v rodnej Banskej Bystrici.

 

Preto pri hľadaní nových uchádzačov na trénerský post treba ísť, čo sa týka hráčskych úspechov, o poschodie nižšie.

 

Vladimír Országh (41 r.) musel ako 32-ročný predčasne ukončiť aktívnu činnosť a do trénerčiny sa pustil okamžite. Dva roky bol asistentom v Banskej Bystrici, následne päť sezón jej hlavným koučom, pričom v posledných dvoch ročníkoch získal dva tituly. Dnes je šéfom striedačky Slovana Bratislava, jediného slovenského zástupcu v KHL. Jeho asistentom je Róbert Petrovický (45 r.), ktorý tiež okamžite vymenil výstroj za sako. Počas premiérovej sezóny v Trenčíne najprv po dvoch mesiacoch skončil, no o chvíľu ho povolali naspäť. V Slovane je druhú sezónu. Jerguš Bača (53 r.) takisto začal trénovať okamžite. V brandži je trinásť rokov, ale z toho len polovicu času pôsobil medzi seniormi a nikdy nebol šéftrénerom. Na rozdiel od Andreja Podkonického (40 r.), ktorý je po troch rokoch učenia (asistent vo Zvolene a Žiline) hlavným koučom rodného Zvolena. A začal s gurážou. Po 22. kole súťaže má HKM sedembodový náskok pred druhými Košicami. Jeho rovesník Radovan Somík (41 r.) si dal od hokeja dlhšiu pauzu, v súčasnosti je asistentom v prvoligovom Martine a keď sa rozhodne robiť túto profesiu dlhodobo, má predpoklady na to, aby bol úspešný. Vo Švédsku pracuje takmer dekádu Róbert Döme (39 r.), no viac ide o prácu s mládežou ako s dospelými profíkmi. Internacionál Martin Štrbák (43 r.) je v susednom Fínsku a prípravu na budúce zamestnanie zobral veľmi vážne. V Škandinávii študuje na uznávanom športovom inštitúte vo Vierumäki.

 

V tretej skupine možných kandidátov sú bývalí ligový hokejisti, ktorí pôsobia v domácej najvyššej súťaži. Niektorí dlhodobo, iní krátkodobo. A výber hlavných koučov je značne omedzený už len z vekového hľadiska. S výnimkou jedného majú všetci nad 50 rokov.

 

Šéf striedačky Trenčína Peter Oremus (48 r.) má dvanásťročné skúsenosti s trénovaním, vždy bol prvý tréner a vždy mal solídne výsledky. Navyše, štyrikrát bol asistentom pri národnom tíme na MS a raz na ZOH. Keď sa v budúcnosti bude riešiť post pri reprezentácii má zrejme ako jediný z tejto skupiny šancu. Kormidelník Nových Zámkov Milan Jančuška (59 r.) má takmer 20-ročnú prax vo funkcii šéftrénera. Lodivod Liptovského Mikuláša Anton Tomko (55 r.) pracoval v hlavnej pozícii o dekádu menej. Šéf lavičky Žiliny Pavol Paukovček (54 r.) pôsobí v Tipsport lige štvrtú sezónu. Kouč Popradu Roman Stantien (54 r.) je vo vedúcej funkcii druhý rok. Tréner juniorskej reprezentácie Ernest Bokroš (59r.) má za sebou najväčšie úspechy, no posledný získaný s mužmi už zapadol prachom – striebro zo Zlínom v českej extralige z ročníka 2004/2005. O najvyšší hokejový post v republike mal záujem, ale prednosť dostal Kanaďan Craig Ramsay (67r.). Na pozíciach asistentov sú dvaja mladí kouči, ktorí už majú skúsenosť s vedúcou pozíciou. Andrej Kmeč (41 r.) v Nitre a Marcel Šimurda (37r.) v Košiciach.

 

A Ľubomír Pokovič (58 r.), ktorý okrem iného tri roky viedol Dinamo Minsk v KHL už o vážne trénovanie záujem nemá.

 

Po domácich MS 2019 sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou hľadať nový kouč. Na koho padne voľba? Obsadí pozíciu niekto zo spomínaných mien alebo to bude znova zahraničný tréner?

 

 

Pridaj komentár