Výrazný pokles fanúšikov zaznamenala väčšina mužstiev Tipsport ligy

Po odohraní troch štvrtín najvyššej hokejovej súťaže je priemerný počet fanúšikov na jeden zápas približne rovnaký ako v minulej sezóne. Avšak. Porovnateľnú číselnú hodnotu majú na svedomí dvaja nováčikovia ligy. Inak z ostatných ôsmich mužstiev až šesť zaznamenalo výrazný úbytok divákov!

Ten moment je pomerne ľahko predvídateľný. Šéf Tipsport ligy Richard Lintner si sadne začiatkom marca za stôl, zoširoka sa usmeje a začne hodnotiť svoj druhý rok v pozícii bossa ligy:

– „Som veľmi spokojný.“
– Bod 1): „Návštevnosť na zimákoch je približne rovnaká ako v minulom ročníku.“

Teraz  treba zbystriť pozornosť a pozrieť sa na čísla detailne.

Uplynulú sezónu prišlo na zimné štadióny Tipsport ligy v priemere 1904 priaznivcov na duel.  V 42 kolách súčasného ročníka zatiaľ dorazilo na zimáky  v priemere 1896 prívržencov. Lenže tohtosezónne číslo sa podarilo dosiahnuť iba vďaka príchodu nováčikov medzi elitu. Tradičné hokejové mesto Liptovský Mikuláš a absolútny nováčik v súťaži Nové Zámky majú spoločný priemer na jedno stretnutie 1565 ľudí. Dva skrachované tímy z predošlej sezóny Piešťany a Skalica mali priemer len 1014 na jeden zápas. Rozdiel plus 551 osôb.

Cifry ôsmich stálych klubov Tipsport ligy ukazujú, že v ročníku 2015/2016 bol priemer na ich súboje 2107 ľudí, a teraz spadol na 1974 persón. Teda zníženia o 133 divákov.

Len Nitra a Banská Bystrica môžu vykázať kladné hodnoty. Inak šesť z ôsmich mančaftov zaznamenalo pokles záujmu.

Banská Bystrica. Vysoký nárast až o 344 fanúšikov. Vynovený zimák a osobnosti ako Országh, Zedník, Handzuš či Surový komunikujú s vedením a sprofesionalizovanie klubu je vidno. K tomu dvakrát za sebou finálová účasť.

Nitra. Plus 110 ľudí. Takisto zrekonštruovaný zimák pomáha držať piaty rok po sebe návštevnosť nad dva a pol tisíc ľudí. Noví, mladí ľudia vo vedení, Kováčik a Chrenko, sú verejnosťou vnímaní pozitívne. Pred rokom historický titul.

Košice. Najväčší pokles spomedzi všetkých. Strata až 383 osôb na duel. Keby sa v budúcnosti zachovali podobne egoisticky ako Slovan, a teda odišli do inej medzinárodnej ligy, súťaž by definitívne dostala amatérsky štatút.

Martin. Obrovské zníženie (- 291) má na svedomí aj žltačka, kedy hokejisti strávili tri týždne v karanténe. Kouč Paukovček je ukážkový príklad, ako sa nemá komunikovať s verejnosťou. Inak zrejme najslabší káder v lige.

Zvolen. Pri prvom majstrovskom titule pred pätnástimi rokmi bola bežná  5000 kulisa. Teraz ďalší pokles (- 270). Návštevnosť niečo nad 1200 osôb je nehodná  klubu značky Zvolen. Až tak by neprekvapilo to, keby hokej v meste onedlho na najvyššej úrovni skončil.

Trenčín. Po nešťastnom úmrtí Jána Kobezdu bude onedlho známy štvrtý lodivod v tejto sezóne. Ľudia sú svojím miláčikom stále verní, hoci výsledková slabota pretrváva. Za posledné štyri roky, trkrát koniec v prvom kole play off a raz sa doň ani nedostali. Pokles o 240 persón.

Poprad. Keby nedošlo k výmene trénera (Ozimák za Jonáka) bolo by pod Tatrami ešte horšie (- 101). Podobný prípad ako Zvolen. Síce hokejové mesto, ale výrazná strata záujmu ľudí o hokej v ňom.

Žilina. (- 77). Po desiatich rokoch prvýkrát v prvej štvorke. Klub s dlhodobou najnižšou fanúšikovskou základňou vie naplniť štadión len v derby s Martinom. Len jediný celok v lige, ktorý zverejnil platy hráčov.

P. S. 1. Celý tento článok naberie úplne iný rozmer, ak sa nebodaj Slovan Bratislava vráti na domácu scénu.

P. S. 2. Všetky údaje sú bez zápasov reprezentačnej dvadsiatky, ktorá hrá desať domácich duelov a desať na klziskách súperov.

Pridaj komentár