Vůjtek by mal skončiť, šancu si zaslúži mladší kouč

Trojročné pôsobenie českého trénera Vladimíra Vůjteka pri slovenskej reprezentácii bolo úspešné aj neúspešné. Hneď na začiatku získal neočakávané striebro, potom hral štvrťfinále, v Soči vybuchol, na práve skončených MS bol prejav mančaftu priemerný. Kvalitný kouč je nepochybne, ale trénerský svet patrí mladším. Vo svojich 67 rokoch už rýchle premeny hry nemôže stíhať, navyše mu na striedačke absentujú emócie. Problémom slovenského hokeja je, že pre prezidenta zväzu Nemečeka je pohodlnejšie a naoko bezbolestnejšie nechať ešte minimálne rok vo funkcii súčasného lodivoda. Zbytočne.

Rúžička má okrúhlych 50 rokov, Rus Znaroks 51, Fín Westerlund 57. Len Švéd Mårts (61) a Francúz Henderson (62) majú viac ako šesťdesiat. Priemerný trénerský vek na tohtoročných MS bol 54 rokov, o trinásť menej ako má Vůjtek. Český uznávaný kouč Marek Sýkora sa vyjadril: “Hokej je stále rýchlejší, treba vedieť okamžiťe reagovať, už sa jednoducho na to necítim.“ A to je o dva roky mladší ako Vůjtek. Ten si svoje pri reprezentácii odviedol, mal veľký úspech, ale aj totálne pokazil nomináciu do Soči. Už po olympiáde ponúkol rezignáciu, zväz ju neprijal, na poslednom šampionáte sme neprepadli, ale mohli sme skončiť lepšie. Teraz je dokonca otvorený ešte rok pokračovať. Nemal by. Tri roky boli tak akurát. Omladzuje sa zostava, omladiť by sa mal aj trénerský štáb. Nechávať Vůjteka vo funkcii kvôli tomu, že budúci rok je šampionát v jeho rodnej krajine a že to môže byť rozlúčka silnej generácie Handzuša, Višnovského či Nagya, ktorá ho rešpektuje, nie je dostačujúcim argumentom. Rovnako ako tvrdenie, že o rok sa bude voliť nový šéf hokeja a nech ten uvedie nového kouča.

Jediným problémom pri hľadaní nového šéfa striedačky je veľmi úzky zoznam možných kandidátov. Dlhodobo, vždy pri hľadaní nového reprezentačného trénera, sa v zákulisí spomína Čech Miloš Říha. Je v ideálnom veku (55), má vrodenú autoritu, úspechy, po skončení minulej sezóny v Omsku by mal byť bez zmluvy. Navyše, slovenská mentalita mu vyhovuje, so Slovanom Bratislava vyhral dvakrát titul. Keby ponuka prišla, zrejme by neváhal. Druhým adeptom by mohol byť Ernest Bokroš (54). Keby išlo iba o trénerské úspechy, možnosť viesť reprezentáciu mal dostať už dávno. Zväz ho vynechával pre nedobré vzťahy so staršími hráčmi NHL, čo dnes pri novej generácii reprezentantov neplatí. Naopak, ako dlhoročný tréner juniorskej reprezentácie nových hokejistov dobre pozná. Ako zamestnanec zväzu by len vymenil miestnosť v sídle vedenia ľadového hokeja. Do úvahy prichádza ešte Čech Stavjaňa z Nitry či súčasný asistent národného tímu Oremus.

Tento týždeň sa rozhodne, kto povedie minimálne najbližší rok najsledovanejší športový kolektív v krajine. Oficiálne prezident zväzu a v zákulisí možno niekto úplne iný má v rukách veľmi dôležité rozhodnutie. Mal by ukázať odvahu, prehľad a dlhodobejšiu víziu.

Pridaj komentár