Veľkohubí Česi neuspeli. Aj kvôli arogantnému Hadamczikovi.

Pred začiatkom majstrovstiev sveta si dala česká reprezentácia odvážny cieľ. Vyhrať celý turnaj. Podľa súpisky nemusel byť nereálny. Pri vstupe do šampionátu mali jedenásť hráčov z NHL. Po slabučkých výkonoch a pred posledným zápasom v skupine prišli narýchlo ďalší dvaja. Porazili neškodných Nórov a obnovili si predturnajový záväzok. Nakoniec odišli potichu zadnými dverami arény v Štokholme po prehre vo štvrťfinále s jasne lepšími Švajčiarmi. Pritom všetkom ich kouč Hadamczcik opäť ukázal svoju nekultúrnosť. A celému českému hokeju treba doporučiť, aby si pred dôležitými podujatiami zachoval skromnosť a nadhľad. Môžu predísť množstvu nepríjemných následkov.

Dva týždne pred začiatkom šampionátu prehrali Česi prípravný zápas v Bratislave 0:3 a tak slabo federálny partner na Slovensku ešte nehral. O týždeň neskôr paralelne so záverečným turnajom Euro Hockey Tour v Brne končila základná časť NHL. Domácim príprava herne nevyšla, ale pri radostnej správe, že do mužstva príde jedenásť hráčov zámorskej profilgy to v tú chvíľu akosi nikomu neprekážalo. V zmysle: Nedarí sa, nič to, vymeníme polovicu mužstva, a pôjde to. A tak reprezentácia odcestovala na vrchol sezóny so sloganom: Chceme zlato. Lenže zo šiestich súbojov v základnej skupine polovicu prehrali a keby minulú nedeľu Nóri porazili Švajčiarov, nedostali by sa šesťnásobní majstri sveta prvýkrát ani do štvrťfinále. Šancu ale dostali, a preto pred rozhodujúcim duelom o štvrťfinále s Nórmi narýchlo prišiel ofenzívny obranca Židlický a univerzálny center Plekanec. Súboj s vyčerpaným súperom pohodlne zvládli a svalnaté reči o najvyšších ambíciánch sa objavili znova. Opäť v štýle: S nimi dvoma, už nemôžeme nebyť neúspešní. Lenže výkonom vo štvrťfinále proti výborným Švajčiarom sa vrátili tam, kde boli skoro celý turnaj. V hernej katastrofe. Ťažko korčuľovali, prehrávali osobné súboje, strieľali z málo nebezpečných priestorov a nehrali kompaktne. To všetko postupom času s niekoľkokrát poprehadzovanými útokmi a bezradným trénerom.

Celý scenár neustálych príchodov nových tvári spolu s teóriou o vlastnej bezchybnosti z pozície absolútnej moci riadil kouč Hadamczcik. Obchodník s pozemkami a nehnuteľnosťami, miliardár s kontaktmi na najvyšších politikov, ktorý dostal od štátu viacero neprehľadných zákazok. Človek s arogantnými sklonmi, dostávajúci pod tlak všetkých okrem seba, sa stal časom vplyvný človek v hokejovom prostredí s dlhodobým kontraktom, ktorý nikto iný pred ním nedostal. Na svetovom šampionáte na Slovensku pred dvoma rokmi nemal problém riešiť svoju nespokojnosť s posudzovaním faulov priamo so šéfom svetového hokeja René Faselom. A tento rok v Štokholme jedno celé dopoludnie venoval namiesto príprave na Nórov výčitkám českým žurnalistom o článkoch v médiách. Pri nich stihol vulgárne pred hráčmi a ostatnými novinármi napadnúť redaktora Sportu. Hadamczik pritom spochybnil, čo sám deň predtým povedal. Na povrch sa dostala známa skutočnosť. Že nemá kutlúru. Vďaka za kvalitnejšieho kouča, rozvážneho a slušného Vladimíra Vůjteka.

A celej českej hokejovej komunite treba odporučiť, aby menej rozprávali a viac konali. Nemusia vyzerať v konečnom dôsledku takí trápni.

Pridaj komentár