V najlepších európskych ligách hrá dvadsaťštyri štyridsiatnikov. Vedie Popradčan Kroták.

O ôsmich najlepších európskych hokejových ligách sa dá zjednodušene povedať, že čím je kvalitnejšia, tým v nej hrá menej hráčov s vekom nad štyridsať rokov. Vo Švédsku nehrá žiadny, v KHL jeden a vo Fínsku sú dvaja. Vo Švajčiarsku nastupujú traja (všetko brankári), v Nemecku rovnako triumvirát a v medzinárodnej EBEL lige taktiež trio. V susednej českej extralige hrajú piati. V slovenskej Tipsport lige je ich najviac, až sedem, s najstarším hokejistom v Európe Arne Krotákom. V prvej pätorke sú štyria Slováci. V rebríčku je šestnásť útočníkov, päť bekov a traja gólmani.

1. Arne Kroták (44 rokov a 260 dní). S výnimkou šiestich zápasov v českej extralige a jednej sezóny vo Francúzsku, odohral celú kariéru na Slovensku. Šerif Popradu dokončuje dvadsiaty siedmy rok v profihokeji. V slovenskej lige odohral vyše 1000 duelov a strelili vyše 500 gólov. Nemá však ani jeden titul, s Popradom bol vo finále dvakrát neúspešný, s Košicami raz.

2. Jozef Stümpel  (44 rokov a 216 dní). Bude tomu už desať rokov, čo sa po šestnástich sezónach v NHL vrátil do Európy. V súčasnosti hráč Liptovského Mikuláša predtým päť rokov nastupoval za rodnú Nitru, kde bol v polovici minulého (majstrovského) ročníka vymenený do Trenčína. Preto v zbierke klubových titulov má jediný z pôsobenia v Nemecku, k tomu je majster sveta.

3. Peter Bartoš (43 rokov a 169 dní). Pre rodáka z Martina sú Košice druhým domovom. Pred piatimi rokmi absolvoval jeden rok v poľskej lige, ale inak ťahá v metropole východu jedenástu sezónu. Má päť titulov majstra Slovenska s Košicami a rovnaký počet detí. Vyskúšal si aj NHL.

4. Glen Metropolit (42 rokov a 241 dní). Po vyše štyristo dueloch v NHL sa Kanaďan rozhodol pre presun do Európy, kde cez fínsku, švajčiarsku a nemeckú ligu zakotvil v medzinárodnej EBEL súťaži. Útočník Bolzana je víťazom nemeckej a švajčiarskej ligy.

5. Peter Pucher (42 rokov a 193 dní). Po titule s Košicami prestúpil na prelome tisícročia do Znojma, kde vydržal osem ročníkov. Po päťročnej prestávke sa na Moravu vrátil a dnes tam nastupuje šiestu sezónu. Spolu odkorčuľoval v slovenskej, českej a EBEL lige vyše tisíc stretnutí. Má zlato i striebro z MS.

6. Martin Gerber (42 rokov a 171 dní). Švajčiarsky gólman mal výrazný podiel na historickej striebornej medaile z MS v roku 2013. Okrem toho má titul zo švédskej ligy a Stanleyho pohár s Carolinou. V Klotene i napriek vysokému veku stále dostatočne vyťažený.

7. Marek Uram (42 rokov 166 dní). Na záver kariéry sa vrátil tam, kde ju začínal. V súčasnom ročníku nazbieral (zatiaľ) útočník Liptovského Mikuláša solídnych tridsaťštyri kanadských bodov. Je svetovým šampiónom a so Slovanom dvakrát slávil triumf na klubovej scéne.

8. Jussi Markkanen (41 rokov a 289 dní). Fínsky gólman prestúpil nedávno z fínskej Saipi Lappeenranti do Zugu, kde už dávnejšie štyri roky pôsobil. Na severe Európy chytal dosť, uvidí sa, koľko šancí dostane v treťom tíme švajčiarskej ligy. Okrem iného má 135 štartov v NHL.

9. Sergei Gusev (41 rokov a 205 dní). Jediný zástupca Kontinentálnej hokejovej ligy v rebríčku. Obranca Chanty-Mansijsk reprezentoval Rusko na troch MS. V NHL necelá stovka duelov.

10. Christobal Huet (41 rokov a 171 dní). Francúzsky brankár odkrajuje svoj jedenásty rok vo švajčiarskej NLA.  Je majstrom tamojšej ligy a víťaz Stanleyho pohára s Chicagom z roku 2010.. Rodnú krajinu reprezentoval na štrnástich MS. Kontrakt s Lausanne, kde je jasnou jednotkou, má aj na budúcu sezónu.

11. Eric Perrin (41 rokov a 112 dní). Nevysoký kanadský útočník TPS Turku je asistentom kapitána Kallia. V NHL zaknihoval okolo 250 duelov a s Tampou Bay vyhral najcennejšiu zámorskú trofej. Navyše jedenkrát šampión fínskej ligy.

12. Jiří Marušák (41 rokov a 85 dní). Český bek má titul z českej i fínskej súťaže. Po štaciách v KHL, Švédsku a Fínsku sa vrátil do rodného Zlína.

13. Juraj Štefanka (41 rokov a 31 dní). Korčuliarsky to už nie ono, ale stokilový útočník je pre Nitru stále užitočný. V tomto ročníku strelil štrnásť gólov, v tom predchádzajúcom slávil historický titul pre jeho rodné mesto.

14. Deron Quint (40 rokov a 332 dní). Americký bek Mníchova bol v minulosti dvakrát najlepším strelcom medzi obrancami KHL. V NHL takmer päťsto duelov. Na úrovni líg tri tituly v Nemecku.

15. Radoslav Suchý (40 rokov a 320 dní). Šesť rokov v NHL, štyri vo Švajčiarsku (jeden titul) a momentálne ôsmy v Poprade, odkiaľ do veľkého hokeja odišiel. Spoľahlivý bek má striebro a bronz z MS.

16. Steven Reinprecht (40 rokov a 290 dní). Po sedemsto zápasoch v NHL zvolil kanadský útočník presun do Nemecka, kde si v Norimbergu udržuje piaty rok po sebe priemer jedného bodu na zápas. Má prsteň za víťazstvo v Stanleyho pohári s Coloradom a zlato z MS 2003.

17. Kamil Brabenec (40 rokov a 280 dní). Český center po piatich rokoch vo Zvolene zažil krátke intermezzo v Nových Zámkoch a pred mesiacom sa vrátil do rodného Brna. Majster Slovenska so Zvolenom z roku 2013.

18. Herberts Vasiljevs (40 rokov a 274 dní). Lotyšský útočník reprezentoval bývalú postsovietsku krajinu na jedenástich MS a troch olympijskych hrách. Ťahá dvanásty rok za sebou v nemeckom Krefelde a je to s určitosťou jeho posledná sezóna v profihokeji.

19. Mikko Luoma (40 rokov a 244 dní). Vysoký fínsky bek začal ročník v druhej švédskej lige a pred mesiacom prestúpil do EBEL, kde nastupuje za Bolzano. Je majstrom švédskej i fínskej súťaže.

20. Peter Húževka (40 rokov a 165 dní). Dvojmetrový center sa po šiestich rokov vo Vítkoviciach vrátil do klubu, odkiaľ sa do profesionálneho hokeja odrazil. Kapitán Žiliny pomáha žlto-zeleným k najlepším výsledkom za posledných desať rokov. Dvojnásobný majster Slovenska s Košicami.

21. Jan Hlaváč (40 rokov a 154 dní). Český veterán oddychoval na Floride a Sparte pomôže len pri vrchole sezóny. Dvojnásobný majster sveta, plus jeden titul so Spartou. V NHL vyše 400 zápasov.

22. Jaroslav Bednář (40 rokov a 104 dní). S pribúdajúcim vekom sa neznižuje jeho produktivita. Aj v tejto sezóne priemer jedného bodu na zápas, za čo je tretí v kanadskom bodovaní Extraligy. Útočník Hradca Králového má dva tituly zo švajčiarskej ligy, po jednom z Ruska a Čiech.

23. Jaroslav Hlinka (40 rokov a 102 dní). Pätnásta sezóna za Spartu, s ktorou je štvornásobný šampión extraligy. Majster sveta má zmluvu aj na nadchádzajúci rok.

24. Tomi Kallio (40 rokov a 25 dní). Kapitán Turku je spoluhráčom Erica Perrina z druhého útoku TPS. Pravé krídlo je aj po štyridsiatke stále veľmi produktívne. Trikrát vyhral švédsku súťaž a dvakrát fínsku.

 

Pridaj komentár