Hokejová reprezentácia bude chýbať na Svetovom pohári. Stratila rešpekt?

Účasť hokejistov NHL na Olympijských hrách 2018 v Pjongčangu je veľmi neistá. Preto najväčšou hokejovou udalosťou najbližších rokov má byť Svetový pohár 2016 v Toronte. Dvojtýždňový predsezónny turnaj v mekke hokeja je jediná akcia, na ktorej môžu tímy využiť zdravých, odpočinutých, aj keď trochu nerozohratých hráčov. O najlepší tím sveta si zahrá šesť svetových veľmocí plus dva pozliepané mančafty. Ten európsky, poskladaný z napr. Slovenska, Švajčiarska a Nemecka, atď., k tomu výber Kanady a USA do 23 rokov. Organizátori turnaja NHL a hráčska asociácia NHLPA vyhodnotili takýto model ako pre nich najlepší. Chcú prezentovať vlastnú ligu a ani jedna ďalšia krajina nemá dostatok hráčov na zloženie vlastného celku. Tým znehodnotili regulárnu súťaživosť turnaja, na druhej strane, slovenský hokej si o podobný kolaps dlhodobo koledoval. Krajina so silnou hokejovou tradíciou a s mnohými vynikajúcimi hokejistami je ponížená na úroveň Slovinska či Rakúska.

Na piatich Kanadských pohároch Československo nielen že nechýbalo, ale zanechalo výraznú stopu. Na tom prvom išlo hneď až do finále, na iných dvoch do semifinále a turnaje priniesli silné hokejové zážitky. Na jeho nástupcovi – Svetovom pohári už vystupovalo Slovensko ako samostatná krajina. Na prvom sa národné mužstvo iba formovalo, na druhom čiastočne sklamalo. Prehralo všetky tri zápasy základnej skupiny a vo štvrťfinále proti Kanade nemalo nárok. Kritika sa vtedy zniesla na demokratický prístup trénera Filca. A aj preto, že v predtým skončenej sezóne pôsobilo v NHL až 38 slovenských hráčov. Budúcnosť turnaja bola otázna, ale málokto by predpovedal, že ďalší Svetový pohár už bude bez Slovenska, ktorého počet hokejistov v kanadsko-americkej súťaži sa časom zníži o viac ako dve tretiny.

Nadnesene sa dá povedať: Keby Slovensko malo o jedného Tatara, Pánika, Jurča, Daňa, Marinčina a Haláka viacej, pozvánku do Kanady by muselo dostať. Tak málo a zároveň tak strašne veľa. Majstri sveta, štvrtí z olympiády vo Vancouveri, štvrtí v rankingu krajín z roku 2004. Krajina s legendárnymi hráčmi P. Šťastným, Pállfym, Demitrom, Bondrom či Šatanom je dnes postavená na úroveň Lotyšska či Nórska. Preto je na mieste niekoľko otázok. Čo urobili kluby za posledných 10 rokov pre to, aby bolo hráčov v NHL viacej? A čo Slovan Bratislava z jeho pozície v KHL? Čo urobilo vedenie SZĽH, tréneri seniorskej a juniorských reprezentácií, aby ich bolo viacej? Aké má postavenie vo svetovom hokeji a aké výsledky dosiahol prezident zväzu Igor Nemeček? Rovnako tak jeho predchodca Juraj Široký?

Odhadované zisky zo Svetového pohára sú 75 až 100 miliónov dolárov. Keby reprezentácia vystupovalo autonómne, mohli sme si finančne pomôcť na organizáciu majstrovstiev sveta 2019 na Slovensku. Takto sa bude treba uskromniť. Inou vecou je kontroverzné rozhodnutie organizátorov. Konfrontovať štátne reprezentácie s poskladanými tímami je rozporuplné.

Počet hráčov (okrem brankárov) európskych krajín v tejto sezóne NHL:
Nemecko 6, Švajčiarsko 10, Slovensko 12, Fínsko 24,Rusko 25,Česká Republika 33,Švédsko 61
Počet hráčov (okrem brankárov) európskych krajín v sezóne 2003/2004 NHL:
Nemecko 7, Švajčiarsko 2, Slovensko 38, Fínsko 31, Rusko 60, Česká Republika 68, Švédsko 49

Pridaj komentár