Stanley Cup pre Chicago. Rozhodne kreativita hráčov.

Chicago Blackhawks a Boston Bruins patria k najstarších klubom kanadsko-americkej NHL, ale od jej vzniku (rok 1927) až do dneška nikdy proti sebe záverečnú sériu o Stanley Cup nehrali. Prvý menovaný mančaft vyhral pohár štyrikrát, druhý šesťkrát. Ide o dvadsiate deviate finále medzi dvoma americkými klubmi (iba osemkrát bolo čisto kanadské). Vrcholenie ročníka začalo v stredu v Chicagu (prvý duel domáci vyhrali) a najbližší zápas sa hrá dnes v noci opäť v treťom najľudnatejšom meste Spojených štátov. O víťazstve Chicaga rozhodne to, že lídri Keith, Kane, Toews, Hossa nasledovaní ostatnými spoluhráčmi sú o niečo kreatívnejší a obratnejší hokejisti ako najlepší hráči súpera Horton, Lučič, Krejčí, Chára a ich kolegovia. Ale bude to dlhý boj s rozhodujúcim siedmym stretnutím.

Pre najlepšie celky sezóny platí niekoľko podobností. V boji o šampióna sú zaslúžene, hoci chýbalo málo a nemusel v ňom byť ani jeden mančaft. V jednej z troch predfinálových sérii boli raz blízko vypadnutia (Boston s Torontom a Chicago s Detroitom), v ostatných dvoch prešli vcelku pohodlne. Majú dlhodobo konsolidované kádre, v sezóne prišel do Bostonu len Jágr a obranca Redden, do Chicaga iba Slovák Handzuš. Tím kapitána Cháru vyhral Stanley Cup pred dvoma rokmi, ale predtým naň čakal 39 rokov. Mužstvo Hossu a Handzuša získalo trofej pred tromi sezónami, no predtým mali 49 rokov suchoty. Obidvaja tréneri, Quenneville (Chicago) i Julien (Boston), patria ku špičke ligy a pri spomínaných triumfoch boli šéfovia tímov.

A porovnanie mužstiev? Boston má päť Európanov, rival osem. „Jastrabom“ sa v kratšej časti sezóny nikto nezranil, „medveďom“ chýba Campbell, Redden a dnes večer možno aj Lučič. Brankár Chicaga Crawford chytá svoje tretie play off z pozície gólmanskej jednotky, dvakrát vypadol v prvom kole, na tretíkrát je výborný a nepustil svojho náhradníka do bránky ani na minútu. Jeho náprotivok Fín Rask tiež všetky stretnutia najdôležitejšej časti sezóny začal aj dokončil. Sezónu rozbiehal v Plzni a je vo vyraďovcej fáze druhýkrát ako brankár číslo jedna. Celkovo je o lepší ako Crawford, no len minimálne, takže v konečnom dôsledku to jeho tímu nepomôže. Obrany sú vyvážené, s hokejistami vysokými aj nižšími, hráčmi držiacimi hokejku vľavo i vpravo. Julienova je viac silová, postavená na železnom Chárovi, podporujúca útok viac dlhými prihrávkami, ale ak má brániť obratných technikov ako Kane, má problémy. Beci Quennevilleho mančaftu pomáhajú hre viac vyvezením puku, často až do útočnej tretiny. Menším mínusom je, že viac pritvrdiť vie azda len Hjalmarsson. Aj útoky konkurentov sú poskladané výborne. Bostonký viac závislý na vynikajúco zohranej prvej lajne: Krejčí, Horton, Lučič, z druhého sledu najviac podporovaná neúnavným Marchadnom. Jágr už dynamický hokej nestíha, ale robí, čo môže, aby svojim pomohol, a Bergeronovi nepomáha časté striedanie spoluhráčov v útoku. Súper má lídrov Toewsa a Hossu, strelca Sharpa, k tomu agresívnych bojovníkov Bickella, Stalberga či ľahkonohého korčuliara Frolíka. A to je kľúčový rozdiel. Rozmanitejší útok Chicaga, podporený kreativitou obrancov Leddyho, Keitha, Seabrooka či Rozsívala. Fyzická sila Bostonu nebude stačiť a najslávnejší pohár príde s Handzušom prvýkrát do Banskej Bystrice.

Pridaj komentár