Pavel Zacha starší. Krajnosť hokejových rodičov.

Jeden rešpektovaný hokejový tréner raz povedal: „Každý rodič si myslí, že jeho syn je najlepší, že má doma Gretzkého.“ Súčasnou najväčšou krajnosťou spomedzi rodičov je otec sedemnásťročného českého juniorského reprezentanta Pavla Zachu. Pavel Zacha starší pre synovu kariéru prestal pracovať a až do minulej sezóny nevynechal ani jeden tréning či zápas svojho syna. Popritom, všetko čo vybočuje jeho perfekcionistickým nárokom, podrobuje tvrdej kritike na svojich webových stránkach. Niektorí ho chvália, že má dar slova, iní to vidia trošku inak. Získať ľud na svoju stranu sa mal kde naučiť. Je to bývalý príslušník ŠtB! Ale v poslednom čase sa mu situácia začína vymykať spod kontroly. Dokonca naňho nepriamo zaútočil i kouč českého národného mužstva Růžička : „Rodičia si myslia, že keď chodia na všetky tréningy a zápasy, rozumejú hokeju. Ale to tak nefunguje! Naviac, je to kolektívny šport, netýka sa jednotlivcov. To nech si radšej dajú deti na tenis.“

Príbeh rodiny Zachových je ťažko predstaviteľný. Vyštudovaný právnik sa ešte pred narodením syna rozhodne, že z neho bude profesionálny športovec. Otázkou zostávalo, aký šport vybrať, ale musel byť finančne návratný. Takže jedine futbal, tenis, alebo hokej. Zvíťazila posledná možnosť. Postupom času Zacha pre kariéru syna prestal pracovať a stal sa na plný úväzok jeho poradcom, kuchárom, fyzioterapeutom či kondičným trénerom. Keď mal potomok jedenásť, začal Zacha starší viesť vlastnú internetovú stránku (zacha-hokej.cz), kde mu robí reklamu, a súbežne podáva vlastné riešenia problémov v českom hokeji. V synových trinástich sa spolu presťahovali z Brna do Liberca kvôli lepšiemu ovzdušiu a kvalitným mládežníckym celkom. Matka zostala pracovať vo Velkom Meziříčí, aby živila druhú časť rodiny, a celý „plán“ financujú sponzori. Investícia sa za 10 rokov vyšplhala k miliónom českých korún. Školu Zacha mladší nechal po prvom ročníku na strednej škole pre nezlúčiteľnosť s hokejovou vyťaženosťou. Bolo otázkou času, kedy otcova neprimeraná zameranosť na syna a ostrý jazyk prerastie do konfliktov v hokejovom hnutí. Prvý vážny vznikol pred pol rokom v Liberci, keď bol otec nespokojný s využitím syna v seniorskom mužstve. Priemerný zápasový čas mal vtedy 16-ročný hráč niečo vyše 8 minút, chcel aspoň 12. Trojročný kontrakt po jednom roku rozviazali a v súčasnej dobe je hráčom kanadského juniorského tímu Sarnia Stings v Ontario Hockey League. Do predsezónnej prípravy zaradili hypoxický tréning, ktorý navodzuje podmienky ako vo vysokohorskom prostredí. A ešte pred príchodom do Kanady, rok pred draftom 2015, začal dávať Zacha starší silné vyjadrenia typu: „Pavla zaraďujú medzi tri percentá hráčov, ktorí ovplyvnia budúcnosť NHL.“ Alebo: „Bude hrávať pravidelne zápasy All Stars Game a raz vyhrá Stanley Cup.“ Či: „Tajne dúfam, že bude v prvej päťke výberu nádejí, a prečo nie, nech zabojuje i o prvé miesto.“ A chlapca dostal predčasne pod obrovský tlak. Lenže je tu problém. Ambície nie sú v súlade s realitou. Taká dôležitá preddraftová sezóna, kedy má hráč ukázať všetko, čo vie, mu nevychádza a po odohraní dvoch tretín zápasov základnej časti je na 133. mieste v bodovaní ligy! Prvý hráč súťaže má bodov 82. Zacha štyrikrát menej – 20 v 24 zápasoch (9g+11a). Vynechal síce 16 zápasov ligy: pre trest, pre MS dvadsaťročných a pre zranenie. I keby odohral všetky zápasy, bol by v bodovaní okolo 50. miesta. Na MS „20“ bol priemerný. A to i napriek tomu, že má v Sarnii so sebou českého osobného kondičného trénera, do školy nechodí a môže sa naplno venovať hokeju. Všetko nasvedčuje tomu, že hokejisti, ktorých športový vývin bol oveľa prirodzenejší a skromnejší, nakoniec Zachu a podobné typy v dlhodobom horizonte dobehnú a predbehnú.

 

A z prípadu „Zacha“ plynie rodičom športujúcich deti niekoľko ponaučení:

 

Neurobte z vlastných detí tovar. V práci s ľudmi nikdy nebude fungovať rovnica: za milión som kúpil, neskôr za 10 miliónov predám.

Neprogramujte im kariéru, i keby ste mali tie najlepšie úmysly. Príde obdobie, kedy budú musieť urobiť vlastné rozhodnutia.

Dbajte na školu. Maturitu by mal zvládnuť i budúci profesionálny športovec.

Počítajte s nespravodlivosťou. Treba vydržať a veriť, že prídu lepšie chvíle. Iba v prípade mimoriadnej korupcie treba nájsť nový klub.

Doprajte deťom detstvo, nič im neskôr neujde. Rozhodujúci vek je medzi 14. až 18. rokom.

Nedostávajte deti predčasne pod tlak nezmyselne silnými vyhláseniami.

Snažte si zachovať chladnú hlavu, i keď sa dieťaťu začína dariť a ľudia naokolo vás potľapkávajú po pleci, o chvíľu môže byť všetko inak.

Skorá špecializácia na jeden šport je nezmysel. I v stále väčšej konkurencii treba získať všestranný pohybový základ.

Pridaj komentár