Návštevnosť hokejovej extraligy na úrovni Nórskej ligy

Je to často používaná fráza, ale ono to tak naozaj je. Hokej sa hrá pre divákov. Tých prišlo na slovenské štadióny do 42. kola v priemere 1767 na jeden zápas. Je to ďalší pokles oproti minulej sezóne (1794) a zároveň zníženie o takmer 50 percent v porovnaní s ročníkom 2006/2007, kedy bol v lige ešte Slovan Bratislava. Ak sa súčasné číslo porovnaná s minuloročnými konečnými ciframi iných elitných európskych líg, je extraliga deviata za Veľkou Britániou a tesne pred Nórskou súťažou! A na druhú nemeckú ligu chodí v tomto ročníku v priemere o takmer 1000 ľudí viacej. Nikoho nemôže prekvapiť, že v novovzniknutej lige majstrov má Slovensko jediný klub, rovnako ako Veľká Británia, Francúzsko a Dánsko. Nórsko malo v hre mužstvá dve, Nemecko dokonca šesť.

Od rozdelenia federácie sa do najväčších zimných štadiónov na Slovensku investovalo veľmi málo. Za 75 miliónov eur sa zrekonštruoval štadión Slovana Bratislava. Vtedy pre svetový šampionát, dnes využívaný na potreby ruskej KHL. Novú arénu majú Košice, zimák v Poprade bol vynovený na jednoročné účinkovanie Leva Poprad v KHL a v súčasnosti z toho Podtatranci profitujú. Najnovšie zútulnili štadión v Banskej Bystrici, v niektorých iných arénach vymenili mantinely s plexisklom, na iných ani to nie.

Ak nelákajú štadióny, mala by aspoň úroveň ligy, ale tá išla výrazne dolu. Pred piatimi rokmi sa sem-tam dostal hráč z extraligy do výberu na majstrovstvá sveta, dnes je to nereálne. Všetci kvalitní hráči mladej a strednej generácie sú v lepších európskych ligách. A priaznivci nemajú dôvod prísť na štadióny. Otázka dňa je, dokedy môže upadať úroveň ligy a divácky priemer pri súčasnom (aspoň na papieri) profesionálnom režime klubov? Jedine Košice nemajú dlhodobo finančné problémy, ale trvalo im klesá divácky záujem (v tomto ročníku o 150 sympatizantov). Do budúcna to musia riešiť, možný je odchod do inej zahraničnej ligy. Finančne boli stabilizované Piešťany, ale teraz majú obrovské problémy s návštevnosťou – pád o vyše 500 ľudí. Nitru držia nad vodou konštantne výborní diváci, takisto Martin, ktorý sa pomaličky resuscituje aj finančne. Ďalších šesť klubov žije z večera do rána. Najviac krváca Skalica (finančne i divácky), v extralige by ju mohol vystriedať dobre zabezpečený Bardejov s útulným zimákom. Výrazne pozitívnu zmenu by mohol priniesť návrat Slovana do domácej spoločnosti. Či sa tak stane, ukážu najbližšie týždne a tento fakt udá smer ďalšieho fungovania nateraz topiacej sa extraligy.

Pridaj komentár