Najmladší slovenskí hokejisti menili pôsobiská ako trinásťroční. Prvý bol Réway, po ňom Meszároš. Do sveta išiel prvý Fehérváry.

Český brankár Tomáš Pöpperle nedávno povedal. „Ako štrnásťročného ma rodičia pustili z Náchoda do Prahy. Medzi mestami je vzdialenosť150 kilometrov. Keď sa na to pozriem spätne, znie to neuveriteľne. V ubytovni sme nemali vychovávateľku a v hlavnom meste sme boli odkázaní sami na seba. Nie je náhoda, že s vtedajších spoluhráčov už nikto nehrá hokej.“ O niekoľko dní neskôr prehovoril na podobnú tému pre denník Šport Martin Réway. „Mal som trinásť rokov, keď som prestúpil z Prahy do Dolného Kubína. Po zápasoch som mal na výber: buď pôjdem do internátu, alebo budem tráviť čas so spoluhráčmi, chodiť von, zabávať sa. V kolektíve som bol nový, chcel som zapadnúť. Nie je to výhovorka, spravil som chyby, viem to.“

 

Medzi slovenskými hokejistami, ktorí v mladom veku opustili domov a prešli do nového klubu a do internátu, je Réway najmladší. Za ním nasleduje Andrej Meszároš, ktorý mal pri prestupe z Považskej Bystrice len o tri mesiace viac. Čo sa týka odchodov v rámci Severnej Európy, resp. Severnej Ameriky je na prvom mieste Martin Fehérváry. Talentovaný obranca mal pri odchode do Švédska necelých pätnásť rokov. Tam už nemožno hovoriť o ubytovniach, ale o väčšinou išlo o náhradné rodiny.

 

Réway je azda jediný z rebríčka, ktorý hovorí o vážnych adaptačných problémoch. Väčšina sa zhoduje: – S novým prostredím sme sa zžili rýchlo. Hokej nás bavil a na ostatné veci nebol čas.

 

Najmladší Slováci pri prestupoch v rámci Slovenska a Čiech. (Podmienkou je, že hráč musel byť alebo stále je profesionálny hokejista.)

 

1. Martin Réway. Pri prechode zo Slávie Praha do Dolného Kubína (vzdialenosť medzi mestami 500 kilometrov) mal 13 rokov a 8 mesiacov. Po dvoch dorasteneckých sezónach na severe Slovenska absolvoval jeden v Martine a následne sa do stovežatej vrátil. Lenže nie do Slávie, ale do konkurenčnej Sparty. Profesionálne hral za Spartu, Slovan a švajčiarsky Fribourg-Gottéron. Po rôznych ťažkostiach sa do treťoligového Dolného Kubína vrátil a hovorí: „Neviem, čo bude ďalej. Možné je i to, že sa nebudem trápiť a skončím.“

2. Andrej Meszároš. Pri prestupe z Považskej Bystrice do Trenčína (50 km) mal 13 rokov a 11 mesiacov. Jeho nový klub bol oveľa bližšie ako v prípade Réwaya. Ale, ako vraví on sám, veľká výhoda to nebola. „Auto sme nemali a dochádzanie vlakom bolo obmedzené. Väčšinu času som trávil mimo domova v ubytovni.“ V Dukle vydržal päť rokov a odtiaľ sa odrazil do NHL, kde urobil dieru do sveta. Začínal dvadsaťročný a za desať sezón odohral v kuse takmer 700 zápasov. Momentálne nosí tretí rok znak Slovana Bratislava v KHL.

3. Adam Jánošík. Mal presne 14 rokov pri presune zo Spišskej Novej Vsi do Liberca (650 km). Na severe Čiech ostal v doraste a juniorke tri sezóny. Potom odišiel do kanadskej juniorky, kde vydržal rovnako dlho. Po návrate do Európy vystriedal štácie v Čechách a na Slovensku. V súčasnosti je členom obrany Slovana Bratislava v KHL.

4. Ľubomír Vaic. Mal 14 rokov a 6 mesiacov pri odchode zo Spišskej Novej Vsi do Popradu (25 km). Rok v mladšom doraste Popradu, rok v staršom a potom už len áčko kamzíkov. Taký bol postup drobného centra v rámci extraligy. Kariéru mal znamenitú. Hral vo Fínsku, Rusku, Nemecku a dokonca i niekoľko súbojov v NHL. Skončil v rodnej Spišskej Novej Vsi po sezóne 2016/2017.

5. Ronald Petrovický. Pôsobisko menil vo veku 14 rokov a 7 mesiacov. Zo Žiliny odišiel do Trenčína (90 kilometrov). V Dukle strávil tri dorastenecké sezóny, chcel ostať aj v maturitnom roku, ale proti bola Žilina. S Trenčínom sa nedohodla na odstupnom a pravé krídlo muselo nútene odísť do kanadsko-americkej juniorskej WHL. V NHL zaknihoval vyše 300 duelov. Jeho posledným tímom bol Springfield Falcons v AHL v sezóne 2009/10.

6. Jozef Balej. Vo veku 14 rokov a 7 mesiacov prestúpil zo Skalice do Trenčína (90 km). „Dôvod prestupu bol jednoznačný. Trenčín bol v tej dobe najlepší hokejový klub na Slovensku. Prejavili záujem, čo presvedčilo mňa i rodičov. Zaistili mi ubytovanie, školu, celkovo mi poskytli veľmi dobré podmienky na rozvoj.“ Po dvoch sezónach v mladšom doraste Trenčína prešiel do americkej juniorskej USHL.

7. Róbert Döme. Pri prestupe zo Skalice do Trenčína (75 km) mal 14 rokov a 8 mesiacov. Rodený Seničan pendloval ako žiak medzi rodným mestom a Skalicou. Po ukončení ôsmej triedy prestúpil ako supertalent do Dukly Trenčín. „Žiadne aklimatizačné problémy som nemal. Bol to armádny klub, mali sme vychovávateľa, vynikajúcu stravu a bolo nás tam tridsať. Na negatívne nálady vôbec nebol čas,“ tvrdí po rokoch. Po dvoch sezónach v doraste a juniorke Dukly odišiel do zámorskej International Hockey League. Stal sa najmladším profesionálnym hokejistom v histórii tohto športu.

8. Miroslav Zálešák. Zo Skalice do Nitry (120 km) sa presunul keď mal 14 rokov a 8 mesiacov. Materský klub bol nútený opustiť, pretože nehral najvyššiu dorasteneckú ligu. „Nitra mi dala solídnu ponuku. Jediným nedostatkom bolo, že internát na víkend zatvorili a musel som prespávať na štadióne. Našťastie, boli sme takíto dvaja či traja.“ V Nitre pôsobil štyri ročníky, potom odišiel do kanadskej juniorskej QMJHL. Do NHL nakukol len nakrátko. V Európe okúsil švédsku ligu, českú a hlavne slovenskú najvyššiu súťaž. Skončil v rodnej Skalici po sezóne 2015/16.

9. Marek Zagrapan. Mal 14 rokov a 9 mesiacov, keď z Prešova odišiel do Zlína (350 km). Najprv išiel do Baťovho mesta na skúšku, po ktorej prišiel trvalý prestup. „Bol som maximálne vyťažený v škole i v klube a na depresie nebol čas. Hokej ma veľmi bavil. Navyše som vedel, že keď skončí školský rok pôjdem domov na prázdniny,“ spomína. Hral v AHL, v KHL, EBEL ligu či českú extraligu. V súčastnosti nosí dres Popradu.

10. Peter Ölvecký. Pri prestupe z Nových Zámkov do Žiliny (215 km) mal 14 rokov a 11 mesiacov. Do prvého ročníka na gymnáziu chodil v Žiline a nastupoval za tamojší dorast. „Tam to nebolo ani zďaleka tak, ako som si predstavoval. V lete som prestúpil do Trenčína, kde ma po dvoch týždňoch v doraste preradili do juniorky.“ V NHL sa veľmi neohrial. Za Slovan hral v KHL dlhšie a v súčasnosti nastupuje za Trenčín.

 

Najmladší Slováci pri prestupoch v rámci Severnej Európy a Severnej Ameriky. (Podmienkou je, že hráč musel byť alebo stále je profesionálny hokejista).

 

1. Martin Fehérváry. Mal 14 rokov a 11 mesiacov, keď odišiel z HK Ružinov do dorastu švédskeho Malmö Redhawks. Za mladší, starší dorast a za juniorov Malmö hral tri ročníky, potom prestúpil do druholigového IK Oskarshamn. V drafte 2018 si ho v druhom kole vybral Washington a dnes si oblieka dres HV71 Jönköping.

2. Martin Bartek. Pri prechode zo Zvolena do King’s-Edgehill School mal 16 rokov a 3 mesiace. Za mladší dorast HKM strelil 74 gólov v ročníku 1995/96 a po ňom sa rozhodol (trochu nečakane) odísť do kanadskej stredoškolskej ligy CAHS. Keďže na kvalitnú zámorskú juniorku bol ešte primladý. V Severnej Amerike sa nakoniec nepresadil. V Európe bol najdlhšie v českej extralige a okrem iného aj niekoľko sezón v Nemecku. Posledné dva zápasy odohral za Detvu v minulom ročníku.

3. Peter Cehlárik. Prestupoval vo veku 16 rokov a 3 mesiace zo Žiliny do dorastu švédskej Luley. „Švajčiarsky agent Louis Liesch mi dal referencie o tamojšom kvalitnom programe výchovy mladých hokejistov. Trochu som riskoval, no spätne to hodnotím ako najlepšie životné rozhodnutie. Odišiel som najprv na skúšku, v ktorej som uspel, a zostal som natrvalo,“ hovorí. Na severe Európy vydržal päť sezón. V súčasnosti je tretí rok súčasťou organizácie Boston Bruins.

4. Jozef Balej. Mal 16 rokov a 7 mesiacov pri prestupe z Trenčína do amerického juniorského tímu Thunder Bay. Od malička ma priťahovala Severná Amerika. To máte v sebe, alebo nie. Vždy som obdivoval zahraničných hráčov, ako bol Wayne Gretzky, Mario Lemieux či Pavel Bure. Viac som bol naklonený k zámoriu ako rodnej vlasti,“ hovorí. Krátko hral v NHL, potom hlavne v českej najvyššej súťaži. V súčasnej sezóne nastupuje za Žilinu v slovenskej Tipsport lige.

5. Róbert Döme. Pri prechode z Trenčína do profesionálnej IHL mal 16 rokov a 8 mesiacov. Do zámoria išiel s povesťou výnimočného talentu, ktorú sa mu nepodarilo naplniť. V NHL má na konte „len“ 53 duelov. Na starom kontinente sa mu najviac darilo vo Švédsku. Aktívnu činnosť skončil ako tridsaťročný v Slovane Bratislava.

6. Tomáš Jurčo. Z Košíc prestupoval do Saint John Sea Dogs (QMJHL) vo veku 16 rokov a 9 mesiacov. A v Severnej Amerike začal impozantne. Počas prvých štyroch sezón vyhral tri tituly. „Odmalička som bol zameraný na zámorie a veľmi som tam chcel ísť. Keď sa naskytla možnosť ísť na juniorský draft, súhlasil som. Bola to správna voľba. Nemenil by som.“ Jeho výkonnostný rast sa však pred tromi rokmi zastavil. V súčasnosti je do decembra na maródke a nie je isté, či vôbec bude v elitnej lige pokračovať. Jeho posledným zamestnávateľom bolo Chicago.

7. Branislav Mezei. Mal 16 rokov a 10 mesiacov, keď z Nitry odišiel do Belleville Bulls. Nebola to jasná voľba. Mal som šestnásť rokov, chodil na gymnázium a juniorský hokej som ešte nehral. Zlomilo sa to v niekoľkých bodoch. Jedným bol fakt, že v reprezentácii do osemnásť rokov mi nedávali dostatok príležitostí. Po dohode s rodičmi a agentom som sa rozhodol do OHL odísť.“ Vinou častých zranení neodohrala desiatka draftu v NHL viac ako 240 stretnutí. Po viacerých zaujímavých európskych zastávkach dohráva kariéru v rodnej Nitre.

8. Marcel Hossa. Vo veku 16 rokov a 10 mesiacov prešiel z Trenčína do Portlandu. Veľmi som sa na pobyt tešil, pretože rok pred mojím príchodom som bol brata Mariána na dva týždne v Portlande pozrieť. Klub mal o mňa záujem už vopred. Prvý rok človek pocíti, že hokej i život je iný. Neskôr sa to poddalo a bolo dobre.“ Nastupoval v NHL, KHL a skončil v rodnom Trenčíne minulú sezónu.

9. Peter Budaj. Pri prechode z dorastu Banskej Bystrice do Toronta St. Michael’s Majors mal 16 rokov a 11 mesiacov. V Národnej hokejovej lige sa presadil výrazne. Len Jaroslav Halák má zo slovenských gólmanov odchytaných viac duelov. V tejto sezóne pendluje medzi prvým tímom Los Angeles a záložným Ontariom Reign hrajúci AHL. Jeho kariéra sa chýli ku koncu.

10. Adam Jánošík. Z Liberca prešiel do Gatineau Olympiques ako 17-ročný. V QMJHL hral tri ročníky a v poslednom bol kapitán tímu. Potom sa vrátil do Liberca, na jeden rok si odskočil do Košíc a dnes je bekom Slovana Bratislava.

Pridaj komentár